علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی و راه های رفع آن - کیسه جاروبرقی رادمان

علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی و راه های رفع آن

 

چرا جاروبرقی داغ می شود؟ علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی در حین کار و راه های رفع آن چیست؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ خود را بیابید.

جاروبرقی از مهمترین وسایل برقی مهم در خانه به شمار می آید که به واسطه یکسری از قطعات مکانیکی و الکترونیکی کار می کند. از اصلی ترین قطعات جاروبرقی موتور آن است که تمامی قدرت و توان جاروبرقی به آن بستگی دارد. البته خود موتور نیز برای اینکه خوب کار کند به سایر قطعات وابسته می باشد. گاهی ممکن است در هنگام استفاده از جاروبرقی با لمس کردن یا بوی حرارت آن به این نکته پی برده باشید که جاروبرقی بسیار داغ شده است. در این صورت باید بلافاصله جاروبرقی خود را خاموش و به دنبال عیب آن باشید تا آن را شناسایی و برطرف کنید بدون اینکه آسیب جدی تری به جاروبرقی وارد شود. در این مقاله از مدرن سرویس قصد داریم شما را با علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی و راه های رفع آن آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

علت داغ شدن جاروبرقی

اغلب داغ شدن موتور جاروبرقی نرمال است. معمولا اگر پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه کار کردن موتور جاروبرقی بیش از حد داغ شده باشد، سیستم ایمنی جاروبرقی به صورت خودکار جاروبرقی را خاموش می کند و بعد از سرد شدن دوباره دستگاه شروع به کار خواهد کرد. اما اگر این اتفاق رخ ندهد، جاروبرقی بیش از حد داغ خواهد شد یا جاروبرقی مدام خاموش می شود. در این حالت باید جاروبرقی را خاموش کنید و مشکل آن را شناسایی کنید. در ادامه شما را با برخی از این دلایل آشنا خواهیم ساخت تا به سرعت عیب جاروبرقی خود را پیدا و آن را بررسی و تعمیر کنید.

خراب شدن ترموستات جاروبرقی

از دلایل داغ شدن بیش از حد جاروبرقی، خراب شدن ترموستات آن است. در بسیاری از مدل های جاروبرقی یک ترموستات تعبیه شده است و وظیفه آن به این صورت است که اگر حرارت یا دمای موتور به یک اندازه مشخص رسید فرمان خاموش شدن جاروبرقی را می دهد. در نتیجه به محض داغ شدن موتور جاروبرقی به صورت خودکار جاروبرقی خاموش خواهد شد. اما اگر ترموستات به موقع وارد عمل نشود، موتور داغ و بوی حرارت آن بلند می شود.

برای شناسایی این عیب کافی است که عملکرد جاروبرقی را در نظر بگیرید. اگر جاروبرقی پس از ۳۰ دقیقه کار موتور آن داغ شد و بوی حرارت آن در فضای اتاق پخش شد، نشان دهنده این است که ترموستات جاروبرقی خراب شده است و باید آن را بررسی کنید. در نهایت در صورت خراب بودن ترموستات باید آن را تعویض و ترموستات جدید را جایگزین کنید.

خرابی برد جاروبرقی

از دیگر علت های داغ شدن جاروبرقی، سوختن برد جاروبرقی می باشد. در این حالت ترموستان به خوبی کار می کند اما برد اطلاعات را به موتور جاروبرقی منتقل نمی کند تا به محض داغ شدن دستگاه، خاموش شود.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی دارای یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ راه اندازی است. گاهی ممکن است بین حلقه اتصال این سیم پیچ ها اتصالی ایجاد شده باشد. این امر باعث می شود مسیر جریان الکتریکی کوتاه تر شود در نتیجه میدان مغناطیسی مناسب برای گردش موتور به وجود نمی آید. این مورد یکی از مهمترین دلایل داغ شدن جاروبرقی به شمار می آید.

برای رفع این مشکل باید سیم پیچ عوض شود هر چند در بیشتر موارد بهتر است که موتور دستگاه را عوض کرد. بهتر است انجام این کار را به یک متخصص ماهر و حرفه ای بسپارید.

زیاد بودن بار موتور جاروبرقی

موتورهای جاروبرقی هر کدام دارای ظرفیت و توان مشخص هستند. اگر به هر دلیلی بیشتر از توان موتور به آن بار وارد شود، موتور نیروی زیادی را از دست خواهد داد، در نتیجه جریان زیادی از سیم ها عبور می کند که این جریان با دور موتور و سطح سیم پیچی همخوانی ندارد. در نهایت باعث سوخته شدن موتور خواهد شد. در این حالت موتور جاروبرقی بدون توقف به صورت مرتب کار می کند و خیلی زود نیز داغ می شود. برای بررسی این علت بهتر است با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

عمل نکردن کلید گریز از مرکز

هنگامی که شما جاروبرقی را روشن می کنید، سیم پیچ راه اندازی وارد مدار شده و با راه اندازی سیم پیچ اصلی از مدار خارج می شود. در صورتی که کلید گریز از مرکز عمل نکند، سیم پیچ راه انداز به همراه سیم پیچ اصلی کار می کند و نمی تواند از مدار خارج شود و موتور جاروبرقی به شدت داغ خواهد شد. راه حل این مشکل این است که کلید گریز از مرکز بررسی و سرویس شود.

پر بودن کیسه زباله، کثیفی فیلتر و مسدود شدن راه لوله

از دیگر دلایلی اصلی که باعث داغ شدن بیش از حد جاروبرقی می شود کم شدن قدرت مکش جاروبرقی است. زمانی قدرت مکش جاروبرقی پایین می آید که فیلتر هوا کثیف باشد و تبادل هوا به خوبی انجام نشود، کیسه زباله پر و راه لوله جاروبرقی مسدود شده باشد. در هر کدام از این موارد فشار زیادی به موتور جاروبرقی وارد خواهد شد، در نتیجه جاروبرقی داغ می شود.

خرابی فن موتور جاروبرقی

یکی از موارد اصلی که در هنگام داغ شدن جاروبرقی باید بررسی کرد، فن موتور جاروبرقی است. خراب شدن فن جاروبرقی ربطی به مدل و نوع دستگاه ندارد. برای بررسی این علت درب جاروبرقی را باز کرده و آن را روشن کنید. سپس بررسی کنید که آیا فن کار می کند یا خیر. در صورتی که کار نمی کند یا به سختی کار می کند بهتر است فن را تعویض و جایگزین نمایید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.